Alergia - portal alergologiczny APSIK - newsy, recenzje, zapowiedzi, poradniki. alergia

alergia

porady i sposoby leczenia

 
Dzisiaj jest 16.06.2019


Jesteśmy przyjacielem
Instytutu Matki i Dziecka
w Warszawie


Współpracujemy z Kliniką Chorób Infekcyjnych i Alergologii CSK WIM.


 
Wyszukaj w serwisie: 

Pokój alergika

Wizyta w gabinecie lekarskim podczas, której określona zostaje ostateczna diagnoza dla wielu z nas jest ogromnym przeżyciem. Rodzice dzieci cierpiących na schorzenia alergiczne czy astmę często określają przeżycia towarzyszące tej wizycie jako szok. Przede wszystkim słysząc jaka "rewolucja" czeka ich w domu. Zakres tych zmian zależy od samej specyfiki schorzenia. Czasami dotyczy jedynie zmiany żywienia, czasami narzuca im postępowanie jedynie w określonym sezonie a czasami całkowicie "przewraca do góry nogami" dotychczasowy styl i rytm życia. Tak już jest, iż każda zmiana tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni, co stanowi naszą mniej lub bardziej udaną codzienność wprowadza zamieszanie, niepokój a czasami zupełny chaos, z którym sami zupełnie nie możemy sobie poradzić.

Czy tak rzeczywiście musi być?
Naturalnie, że nie. Bez popadania w panikę, należy spokojnie rozważyć sytuację
i w zależności od rodzaju schorzenia znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie. Wbrew pozorom wcale nie musi ono wiązać się z nakładami finansowymi czy zmianami komplikującymi życie całej rodziny. Ważne jest to, aby całkowicie wykluczyć lub maksymalnie zmniejszyć wpływ czynników, które są potencjalnym zagrożeniem dla chorego. Nie popadajmy zatem w przesadę nie starajmy się zamienić naszego mieszkania w sterylne pomieszczenie, bezpieczne dla chorego dziecka. Ono przecież musi żyć w normalnym świecie, chodzić do przedszkola, uczyć się w szkole, mieszkać w akademiku, czy choćby odwiedzać swoich krewnych czy znajomych w domach, których nie ma konieczności stosowania rygorystycznych sposobów postępowania. Starajmy się jednak wykluczyć to, co możemy a co w przypuszczeniu jest powodem pojawiania się lub nasilania objawów chorobowych.

Pamiętajmy w swych poczynaniach o trzech prostych zasadach:

 • jest alergen - jest alergia,
 • nie ma jednej, absolutnie skutecznej metody leczenia schorzeń alergicznych podobnie jak nie ma jednej stuprocentowo pewnej metody postępowania, którą można byłoby zastosować u wszystkich alergików,
 • czynnik wywołujący reakcję alergiczną u jednego alergika, wcale nie musi powodować objawów chorobowych u drugiego, mimo, że obaj cierpią na schorzenia alergiczne.

Dom może stać się swoistą bombą alergenową tym bardziej, że od powierzchni mieszkania oraz naszej inwencji zależeć będzie stopień natężenia ilości alergenów w powietrzu, którym oddychamy, rodzaj substancji z którymi się stykamy lub składników, które spozywamy.

Oto kilka zasad, które pozwolą urządzić pokój alergika:

 • Ściany muszą być suche, aby zapobiec zagnieżdżaniu się grzybów pleśniowych.
 • Szczeliny i występy w ścianach sprzyjają osadzaniu się kurzu, który trudno potem usunąć. Dlatego wszystkie szczeliny powinny zostać starannie wypełnione, a występy - w miarę możliwości wyrównane.
 • Wystające framugi drzwi odkurzajmy często i dokładnie zwilżoną ściereczką.
 • Grzyb domowy, którego zarodniki wywołują reakcje alergiczne rozwija się najczęściej w ciemnych, słabo wietrzonych miejscach, często na drewnie. We własnym domu możemy wezwać fachowca, który zabezpieczy belkowanie dachu przed grzybem. Jeśli jest to możliwe alergik powinien trzymać się z dala od strychu i innych ciemnych miejsc z drewnianymi belkami.
 • Stełe zagrożenie stanowią tapety z odstającymi brzegami (lub połatane). Należy je całkowicie usunąć, ścianę zaś starannie oczyścić i wytapetować od nowa. Nowe tapety wycieramy często lekko wilgotną ściereczką.
 • Najbardziej pożądane jest proste, spartańskie wyposażenie pokoju alergika, bez ciężkich zasłon, dywanów i wyściełanych mebli. Wybierzmy raczej lekkie firanki
  z tworzyw sztucznych, gładkie drewniane lub metalowe krzesła, dające się ścierać na mokro, również gładkie, pozbawione ozdób szafy ze szczelnymi drzwiami. Podłoga powinna być pokryta materiałem, który łatwo się zmywa co pozwala na utrzymanie czystości. Najlepszy jest polakierowany parkiet lub płytki.
 • Wszystkie zbędne meble powinny zostać usunięte z pokoju alergika.
 • Zupełnie nieprzydatne do ogrzewania są wszelkiego rodzaju grzejniki wentylacyjne, rozpylające tumany kurzu. Wymagania zdrowotne spełniają kaloryfery centralnego ogrzewania, nowoczesne piece gazowe i grzejniki elektryczne. Kaloryfery muszą być często zmywane na mokro, ponieważ między ich żeberkami zbiera się wiele kurzu unoszącego się wraz z ogrzanym powietrzem. Nowoczesne panele grzejne o dużej powierzchni a mniejszej temperaturze zmniejszają to niebezpieczeństwo. Przemysł oferuje nam różnorodne urządzenia ograniczające zawartość kurzu w powietrzu
  i utrzymujące stałą wilgotność. Zaleca się ich instalację w mieszkaniach alergików, jednakże po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
 • Żaluzje w oknach pokoju alergika są nieszkodliwe, gdy znajdują się między podwójnymi szybami. Niewskazane jest natomiast umieszczenie żaluzji po wewnętrznej stronie okien, gdyż zbiera się na nich kurz. Jeśli ich zdemontowanie nie jest możliwe, należy przecierać poszczególne płytki mokrą ściereczką, podobnie jak kaloryfery, co najmniej raz dziennie.
 • Szczególnej uwagi wymaga łóżko. Dla alergika najbardziej nadaje się zwyczajna, prosta rama z drewna lub metalu.
 • Przyczyną uczuleń bardzo często bywają materace, wypełnione trawą morską, słomą, bawełną i resztkami wełny, sierścią zwierzęcą, ścinkami jedwabnymi, konopiami, lnem lub włóknami palmowymi. Wszystkie te substancje - a szczególnie sierść - wywołać mogą alergię. Dodatkowym czynnikiem jest gromadzenie się w materacach kurzu i roztoczy. Stare materace należałoby zastąpić od razu nowymi, najlepiej wykonanymi z gąbki i zaopatrzonymi w pokrowiec, umożliwiający ścieranie kurzu (dwa razy w tygodniu). Jeżeli materac jest jeszcze w zbyt dobrym stanie, aby go wyrzucić odkurzamy go starannie, wietrzymy i pokrywamy gładką, zmywalną powłoką.
 • Podobne zasady obowiązują w stosunku do pościeli. Poduszka powinna być wypełniona gąbką i powleczona łatwym do oczyszczenia pokrowcem. Należy zupełnie zrezygnować z pierzyn oraz kołder i poduszek puchowych, wełnianych
  i bawełnianych. Wybieramy prześcieradła lniane i kołdry z włókien sztucznych.
 • Pokój alergika powinien być sprzątany przynajmniej raz dziennie - za pomocą odkurzacza z filtrem i wilgotnej ściereczki. Ścieranie kurzu na sucho powoduje tylko jego rozpylanie.
 • Bardzo ważne jest dostateczne wietrzenie pokoju alergika. W tym celu najlepiej zostawiać uchylone okno przez całą dobę (także w zimie). Wyjątkiem od tej reguły jest okres kwitnienia, a więc wiosna i wczesne lato, kiedy okno pozostaje otwarte tylko do czasu napłynięcia dostatecznej ilości świeżego powietrza.
 • Palenie w miejscach przebywania alergików jest zabronione.

Więcej informacji o szkodliwych dla alergików substancjach występujących w elementach wyposażenia wnętrz znajdziecie Państwo na stronie wojna domowa z alergią.

Redakcja www.apsik.pl

strona główna - alergia - alergeny - choroby alergiczne - porady
komunikaty o pyleniu roślin - nowy użytkownik - polityka prywatności
polityka reklamowa - kontakt z redakcją - praca w serwisie Wykonanie - IMPACT MEDIA - multimedia, strony internetowe, prezentacje multimedialne, serwisy internetowe, corporate identity, strony www, CMS.Ostatnia modyfikacja: 01.03.2012
© Copyright 2000-2005 apsik.pl. All Rights reserved.
 
Nazwa:
Hasło:
Pyłki, którego z podanych drzew zaczynają pylić już w styczniu?
 grab
 leszczyna
 brzoza