Alergia - portal alergologiczny APSIK - newsy, recenzje, zapowiedzi, poradniki. alergia

alergia

porady i sposoby leczenia

 
Dzisiaj jest 16.06.2019


Jesteśmy przyjacielem
Instytutu Matki i Dziecka
w Warszawie


Współpracujemy z Kliniką Chorób Infekcyjnych i Alergologii CSK WIM.


 
Wyszukaj w serwisie: 

Dieta niemowląt

Zarówno światowe jak i polskie ośrodki kliniczne oraz instytucje zajmujące się żywieniem dzieci są zgodne, że najkorzystniejszym sposobem żywienia noworodka i niemowlęcia jest karmienie naturalne. Pokarm kobiecy najwłaściwiej zabezpiecza potrzeby niemowlęcia ze względu na optymalny jego skład odżywczy a także właściwości obronne i zapobiegające zakażeniom. Karmienie naturalne jest uznawane za najlepszy sposób żywienia niemowlęcia, ale nie zapobiega w 100% występowaniu choroby alergicznej. Jeśli dziecko jest genetycznie predysponowane do nadwrażliwości pokarmowej, alergia pokarmowa występuje częściej niż u karmionych piersią a schorzenie może wsytąpić podczas karmienia piersią. Gdy karmienie piersią jest niewystarczające lub niemożliwe, żywieniem z wyboru dla dzieci ze zdiagnozowaną atopią konieczne są mieszanki hypoalergiczne oparte na hydrolizatach białkowych.

Matka powinna za radą lekarza wybrać odpowiednią dla swego dziecka mieszankę hypoalergiczną. Odpowiednią to przede wszystkim taką, którą dziecko dobrze toleruje i która jest zbliżona składem do pokarmu kobiecego pod względem najważniejszych składników: białek i węglowodanów, tłuszczów, witamin i składników mineralnych. Przyjmuje się, że mieszanki o wysokim stopniu hydrolizy białka u 90% małych pacjentów uczulonych na mleko nie dają objawów ubocznych. Jednak u 10% pacjentów istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia po ich podaniu różnego typu reakcji alergicznych. Mieszanki hypoalergiczne mają zastosowanie lecznicze, głównie w nadwrażliwości na białka mleka krowiego. Natomiast hypoantygenowe zalecane są w celu zapobiegania chorobom alergicznym. Są to hydrolizaty białkowe różniące się rodzajem zawartego w nich białka oraz stopniem jego hydrolizy. Źródłem białka do produkcji mieszanek hypoalergicznych są: kazeina, białka serwatkowe mleka krowiego, izolaty białka sojowego, kolagen wołowy. W wyniku różnie nasilonej hydrolizy, ultrafiltracji i absorpcji struktury białek zostają rozłożone do związków prostszych. Procesy te nie pozbawiają białek ich wartości odżywczych, powodują natomiast obniżenie w różnym stopniu ich właściwości alergizujących w porównaniu z białkami natywnymi. Stosując mieszanki hypoalergiczne (lecznicze) należy pamiętać, że termin "hypoalergiczny" nie oznacza "niealergiczny". Dobór właściwej mieszanki do żywienia chorego dziecka wymaga dobrej znajomości jej składu oraz bardzo wnikliwego, indywidualnego rozważenia jego stanu klinicznego. Każda mieszanka dla niemowląt zanim trafi do naszych sklepów jest dokładnie przebadana klinicznie. Najdłużej na polskim rynku, bo ponad 40 lat są hydrolizaty kazeiny mleka krowiego o wysokim stopniu hydrolizy, po nich pojawiły się także hydrolizaty białek serwatkowych zaliczane do grupy mieszanek hypoalergicznych. Znalazły one zastosowanie głównie w leczeniu niemowląt i dzieci z nadwrażliwością na białka mleka krowiego. W wyniku intensywnej hydrolizy tych białek ich potencjalna siła alergizująca została bardzo znacznie zredukowana i to daje dużą pewność, że po ich podaniu dziecku choremu nie pojawią się kliniczne objawy alergii na białka. Wysoki stopień hydrolizy białka nieco zmienia walory smakowe i zapachowe tych preparatów. Jednak obserwacje kliniczne wskazują, że zastosowanie ich w diecie eliminacyjnej u młodych niemowląt daje duże szanse na zaakceptowanie tych mieszanek pod względem smakowym i zapachowym.

Redakcja www.apsik.pl

strona główna - alergia - alergeny - choroby alergiczne - porady
komunikaty o pyleniu roślin - nowy użytkownik - polityka prywatności
polityka reklamowa - kontakt z redakcją - praca w serwisie Wykonanie - IMPACT MEDIA - multimedia, strony internetowe, prezentacje multimedialne, serwisy internetowe, corporate identity, strony www, CMS.Ostatnia modyfikacja: 01.03.2012
© Copyright 2000-2005 apsik.pl. All Rights reserved.
 
Nazwa:
Hasło:
Pyłki, którego z podanych drzew zaczynają pylić już w styczniu?
 grab
 leszczyna
 brzoza