Alergia - portal alergologiczny APSIK - newsy, recenzje, zapowiedzi, poradniki. alergia

alergia

porady i sposoby leczenia

 
Dzisiaj jest 16.06.2019


Jesteśmy przyjacielem
Instytutu Matki i Dziecka
w Warszawie


Współpracujemy z Kliniką Chorób Infekcyjnych i Alergologii CSK WIM.


 
Wyszukaj w serwisie: 

Alergie i podrażnienia - częste dolegliwości instrumentalistów

Dr Thilo Gambichler, dermatolog ze Szpitala Oldchurch w Romford (Wielka Brytania), przeanalizował fachową literaturę na temat chorób u muzyków grających na różnych instrumentach.

Gambichler stwierdził, że najpowszechniejszymi problemami u tej grupy były reakcje alergiczne na niektóre związki zawarte w instrumentach, jak również podrażnienia skóry wywołane przez długotrwały, intensywny kontakt z instrumentem.'W trakcie ćwiczeń i koncertów pomiędzy instrumentem i skórą muzyka następuje stały kontakt o różnej intensywności. Może to nasilić wcześniejsze choroby skóry, mogą się też rozwinąć specyficzne choroby dermatologiczne, wywołane samą grą' - pisze autor badań. Z analiz Gambichlera wynika, że najczęściej opisywanym problemem ze skórą były reakcje alergiczne, np. na kalafonię (stosowaną do nacierania smyczków instrumentów strunowych) i na stroiki klarnetowe i saksofonowe. Muzycy grający na fletach, instrumentach blaszanych i strunowych, uczuleni na nikiel, często cierpią na zapalenie skóry ust, podbródka lub dłoni. W pewnych przypadkach może to u nich wywołać chroniczną egzemę.

Dolegliwości tych można uniknąć zmieniając rodzaj kalafonii albo też ustników - na plastikowe czy złote, jak również stosując stroiki plastikowe i struny z brązu. W wielu tekstach Gambichler zetknął się z opisami dolegliwości określanej jako 'szyja skrzypka' ('fiddler's neck'). Jest to chroniczne podrażnienie powierzchni skóry po tej stronie szyi, która ma kontakt ze skrzypcami bądź altówką. Skóra w tym miejscu może się odbarwić i staje się grubsza niż normalnie.

Gitarzyści mogą cierpieć na związane z podrażnieniem zapalenie sutka. Można tego uniknąć, zmieniając sposób ułożenia gitary. 'Zapoznając się z poznanymi dolegliwościami, związanymi z pewnymi instrumentami, lekarze będą mogli lepiej diagnozować i leczyć muzyków z problemami skóry, wpływającymi na ich grę' - pisze Gambichler. Dermatolog zauważa, że większość danych epidemiologicznych na temat skórnych problemów u muzyków, to efekt badań nad muzykami orkiestr. Potrzebne są podobne badania instrumentalistów nie grających w orkiestrach, np. muzyków jazzowych, rockowych i popowych.

Źródło: ww.esculap.pl


strona główna - alergia - alergeny - choroby alergiczne - porady
komunikaty o pyleniu roślin - nowy użytkownik - polityka prywatności
polityka reklamowa - kontakt z redakcją - praca w serwisie Wykonanie - IMPACT MEDIA - multimedia, strony internetowe, prezentacje multimedialne, serwisy internetowe, corporate identity, strony www, CMS.Ostatnia modyfikacja: 01.03.2012
© Copyright 2000-2005 apsik.pl. All Rights reserved.
 
Nazwa:
Hasło:
Pyłki, którego z podanych drzew zaczynają pylić już w styczniu?
 grab
 leszczyna
 brzoza