Alergia - portal alergologiczny APSIK - newsy, recenzje, zapowiedzi, poradniki. alergia

alergia

porady i sposoby leczenia

 
Dzisiaj jest 16.06.2019


Jesteśmy przyjacielem
Instytutu Matki i Dziecka
w Warszawie


Współpracujemy z Kliniką Chorób Infekcyjnych i Alergologii CSK WIM.


 
Wyszukaj w serwisie: 

Boże Narodzenie ciężkim czasem dla alergików

Charytatywna organizacja brytyjska 'Allergy OK' opracowała listę przedmiotów, z którymi stykamy się w okresie świąt Bożego Narodzenia, a które - powodując u człowieka reakcje alergiczne - mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Źródłem zagrożenia mogą być choinki, zarówno wykonane z tworzywa sztucznego, jak i żywe. W drzewka sztuczne, przechowywane przez cały rok w jakimś kącie domu zagłębiają się drobinki kurzu. Jeśli umieszczając taką choinkę w pokoju przed Bożym Narodzeniem nie oczyścimy jej z kurzu, konsekwencją mogą być takie reakcje alergiczne, jak katar sienny czy ataki astmy.

Choinka żywa wcale nie jest bardziej bezpieczna dla organizmu człowieka. Lepki sok roślinny, który wydziela drzewko, powoduje katar, łzawienie oczu lub wysypkę na skórze. Jeśli chcemy się przed tym uchronić, dobrym sposobem będzie spryskanie choinki wodą przed wniesieniem jej do domu.

Z podobnych powodów, jak w przypadku choinki sztucznej, niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka wywierać będą świąteczne dekoracje. Osadza się na nich - zwłaszcza na tych wykonanych z puszystego materiału - kurz, powodujący ataki astmy.

Groźne dla alergików są także zapachowe świeczki, często umieszczane w domach podczas świąt. Ich aromat może wywoływać bóle głowy, mdłości, wysypkę na skórze i ataki astmy. 'Niestety, niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że takie reakcje organizmu mogą być powodowane przez zapach świecy' - mówi Muriel Simmons z Allergy UK.

Największym zagrożeniem dla człowieka w czasie świąt okazują się być balony. Dlatego, że wykonane są z lateksu. Lateks może w organizmie ludzkim wywoływać bardzo niebezpieczne reakcje alergiczne, nawet zagrażające życiu. Należy do nich szok anafilaktyczny. Aby nastąpił, nie trzeba nawet dotykać lateksowych przedmiotów, wystarczy znaleźć się w ich sąsiedztwie.

'Znam przypadek kobiety, która doznała szoku anafilaktycznego podczas przyjęcia, na którym z sufitu zrzucono balony. Atak nastąpił, mimo że kobieta zapobiegawczo opuściła pomieszczenie, nim balony zaczęły spadać' - opowiada Muriel Simmons.

Źródło: PAP

strona główna - alergia - alergeny - choroby alergiczne - porady
komunikaty o pyleniu roślin - nowy użytkownik - polityka prywatności
polityka reklamowa - kontakt z redakcją - praca w serwisie Wykonanie - IMPACT MEDIA - multimedia, strony internetowe, prezentacje multimedialne, serwisy internetowe, corporate identity, strony www, CMS.Ostatnia modyfikacja: 01.03.2012
© Copyright 2000-2005 apsik.pl. All Rights reserved.
 
Nazwa:
Hasło:
Pyłki, którego z podanych drzew zaczynają pylić już w styczniu?
 grab
 leszczyna
 brzoza