Alergia - portal alergologiczny APSIK - newsy, recenzje, zapowiedzi, poradniki. alergia

alergia

porady i sposoby leczenia

 
Dzisiaj jest 16.06.2019


Jesteśmy przyjacielem
Instytutu Matki i Dziecka
w Warszawie


Współpracujemy z Kliniką Chorób Infekcyjnych i Alergologii CSK WIM.


 
Wyszukaj w serwisie: 

Apsik na tropie

Pełnotłuste mleko i masło mogą zapobiegać astmie u dzieci

Małe dzieci, które jedzą regularnie produkty bogate w tłuszcz pochodzenia mlecznego, mają mniejsze ryzyko rozwoju astmy - donoszą naukowcy z Holandii na łamach pisma "Thorax".
Naukowcy z holenderskiego narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska doszli do takiego wniosku po przebadaniu 2 tys. 978 dzieci. Gdy dzieci były w wieku 2 lat badacze zebrali informacje na temat spożywanych przez nie pokarmów. W odniesieniu do tych danych analizowali następnie wystąpienie objawów astmy, gdy dzieci ukończyły 3 lata. Okazało się, że astma rzadziej występowała u tych dzieci, które były karmione pełnotłustym mlekiem (lub przetworami z tego mleka) oraz jadły codziennie masło, w porównaniu z dziećmi, których dieta nie zawierała tych produktów. Innym produktem, który również obniżał ryzyko astmy u dzieci, było ciemne pieczywo. "Czynniki środowiska i styl życia mają istotny udział w rozwoju astmy. Nasze wyniki dostarczają wyraĽnych dowodów na temat związku między dziennym spożyciem tłuszczów pochodzenia mlecznego, a zmniejszonym ryzykiem wystąpienia objawów astmy u małych dzieci" - komentuje prowadzący badania dr Alet Wijga. Jak spekulują badacze, za korzystny wpływ produktów z pełnotłustego mleka mogą być odpowiedzialne zawarte w nich nasycone kwasy tłuszczowe a także przeciwutleniacze. Wyniki wielu wcześniejszych badań sugerowały, że ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych, a wzrost spożycia tłuszczów nienansyconych, szczególnie kwasu linolowego, jest związany ze wzrostem zachorowań na schorzenia o podłożu alergicznym, np. astmę, egzemę i katar sienny.

Źródło: Warszawa (PAP)

strona główna - alergia - alergeny - choroby alergiczne - porady
komunikaty o pyleniu roślin - nowy użytkownik - polityka prywatności
polityka reklamowa - kontakt z redakcją - praca w serwisie Wykonanie - IMPACT MEDIA - multimedia, strony internetowe, prezentacje multimedialne, serwisy internetowe, corporate identity, strony www, CMS.Ostatnia modyfikacja: 01.03.2012
© Copyright 2000-2005 apsik.pl. All Rights reserved.
 
Nazwa:
Hasło:
Pyłki, którego z podanych drzew zaczynają pylić już w styczniu?
 grab
 leszczyna
 brzoza