Alergia - portal alergologiczny APSIK - newsy, recenzje, zapowiedzi, poradniki. alergia

alergia

porady i sposoby leczenia

 
Dzisiaj jest 16.06.2019


Jesteśmy przyjacielem
Instytutu Matki i Dziecka
w Warszawie


Współpracujemy z Kliniką Chorób Infekcyjnych i Alergologii CSK WIM.


 
Wyszukaj w serwisie: 

Apsik na tropie

291 genów odpowiedzialnych za astmę

Naukowcy zidentyfikowali 291 genów, które mogą być odpowiedzialne za astmę - donosi najnowszy numer "Journal of Clinical Investigation".

Grupa naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii pod kierunkiem dr Marca Rothenberga z Cincinnati Children''s Hospital zidentyfikowała 291 genów, które mogą być zaangażowane w rozwój astmy. Naukowcy wykorzystali technikę tzw. chipów genowych. Przebadali oni sposób ekspresji genów, czyli produkcję kodowanych przez geny białek, w komórkach płuc myszy.

Okazało się, że pod wpływem działania różnych alergenów wywołujących reakcję immunologiczną i astmę, ponad 6.5 proc. genów mysich miało inną ekspresję niż u zdrowych myszy. Oznacza to, że część genów, które normalnie byłyby nieaktywne, nagle uaktywniała się i produkowane były kodowane przez te geny białka, natomiast część genów ulegała "uśpieniu". Spośród zidentyfikowanych 291 genów, których aktywność jest zmieniona w rozwoju astmy, najważniejszy może okazać się gen kodujący enzym arginazę. Arginaza jest enzymem niezbędnym dla rozkładu jednego z aminokwasów - argininy. Okazało się bowiem, że pod wpływem rozpoczynającej się reakcji alergicznej, poziom arginazy wzrasta, co może mieć wpływ na rozwój astmy. Gen kodujący arginazę, jak również pozostałe 290 genów, może stać się celem nowoczesnych terapii przeciw astmie, tym bardziej, że liczba zachorowań na astmę wzrasta z roku na rok, szczególnie w krajach wysokorozwiniętych.

Astma jest ciężką chorobą polegającą na pojawianiu się trudności z oddychaniem i duszności. Najczęstszą przyczyną astmy jest alergia. Pod wpływem kontaktu z alergenem rozpoczyna się silna odpowiedź układu odpornościowego, powodująca skurcz oskrzeli i produkcję dużych ilości śluzu przez komórki nabłonkowe układu oddechowego, co w konsekwencji utrudnia oddychanie.

Źródło: Warszawa (PAP)

strona główna - alergia - alergeny - choroby alergiczne - porady
komunikaty o pyleniu roślin - nowy użytkownik - polityka prywatności
polityka reklamowa - kontakt z redakcją - praca w serwisie Wykonanie - IMPACT MEDIA - multimedia, strony internetowe, prezentacje multimedialne, serwisy internetowe, corporate identity, strony www, CMS.Ostatnia modyfikacja: 01.03.2012
© Copyright 2000-2005 apsik.pl. All Rights reserved.
 
Nazwa:
Hasło:
Pyłki, którego z podanych drzew zaczynają pylić już w styczniu?
 grab
 leszczyna
 brzoza