Alergia - portal alergologiczny APSIK - newsy, recenzje, zapowiedzi, poradniki. alergia

alergia

porady i sposoby leczenia

 
Dzisiaj jest 16.06.2019


Jesteśmy przyjacielem
Instytutu Matki i Dziecka
w Warszawie


Współpracujemy z Kliniką Chorób Infekcyjnych i Alergologii CSK WIM.


 
Wyszukaj w serwisie: 

Apsik na tropie

Tłuste ryby chronią przed astmą

Regularne jedzenie tłustych ryb, takich jak łosoś czy makrela, łagodzi objawy astmy - twierdzą naukowcy z Cambridge University. Astma jest chorobą, w której gładkie mięśnie oskrzeli kurczą się zbyt łatwo, co zwęża drogi oddechowe i prowadzi do duszności. Najczęściej ataki astmy mają podłoże alergiczne, choć może je wyzwalać także wysiłek, infekcja czy stres. Badania objęły ponad 750 osób, z których część chorowała na astmę. Przeprowadzono ankietę na temat stosowanej przez badanych diety, ze szczególnym uwzględnieniem ryb. Okazało się, że osoby z rozpoznaną astmą, rzadko jedzące tłuste ryby, częściej cierpiały z powodu świszczącego oddechu i duszności niż astmatycy-amatorzy ryb. Autorzy badań sugerują, że zmiany w brytyjskiej diecie, w tym zmniejszone spożycie tłustych ryb, mogą być przyczyną częstszych zachorowań na astmę w ostatnich 30 latach.
W tłuszczu rybim znajdują się duże ilości tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) - a zwłaszcza kwasów typu omega-3. Ponieważ związki te nie są produkowane w organizmie, człowieka muszą być przez niego przyjmowane wraz z pokarmem. Ich niedobór może być przyczyną schorzeń skóry, spadku masy ciała, a u kobiet zaburzeń cyklu miesiączkowego.
Wcześniejsze badania naukowe wskazywały, że jedzenie tłustych ryb może chronić między innymi przed chorobami serca, rakiem prostaty, reumatoidalnym zapaleniem stawów, łuszczycą oraz demencją. Z drugiej strony oficjalni eksperci nie zalecają częstszego niż raz tygodniowo jedzenia ryb, gdyż w ich mięsie mogą się gromadzić ciężkie metale (np. rtęć) i takie substancje toksyczne jak dioksyny.

Źródło: Warszawa (PAP/BBC)

strona główna - alergia - alergeny - choroby alergiczne - porady
komunikaty o pyleniu roślin - nowy użytkownik - polityka prywatności
polityka reklamowa - kontakt z redakcją - praca w serwisie Wykonanie - IMPACT MEDIA - multimedia, strony internetowe, prezentacje multimedialne, serwisy internetowe, corporate identity, strony www, CMS.Ostatnia modyfikacja: 01.03.2012
© Copyright 2000-2005 apsik.pl. All Rights reserved.
 
Nazwa:
Hasło:
Pyłki, którego z podanych drzew zaczynają pylić już w styczniu?
 grab
 leszczyna
 brzoza