Alergia - portal alergologiczny APSIK - newsy, recenzje, zapowiedzi, poradniki. alergia

alergia

porady i sposoby leczenia

 
Dzisiaj jest 16.06.2019


Jesteśmy przyjacielem
Instytutu Matki i Dziecka
w Warszawie


Współpracujemy z Kliniką Chorób Infekcyjnych i Alergologii CSK WIM.


 
Wyszukaj w serwisie: 

Apsik na tropie

Nowy sposób leczenia astmy

Nowe sposób leczenia astmy, który ma polegać na utrzymywaniu prawidłowej liczby białych krwinek o nazwie eozynofile w drogach oddechowych pacjenta, zaproponowali badacze brytyjscy na łamach pisma "Lancet".
U pacjentów z astmą obserwuje się podwyższoną liczbę białych krwinek o nazwie eozynofile w drogach oddechowych.
Taki stan rzeczy wiąże się z ryzykiem ataku choroby. Poziom ten rośnie już na kilka tygodni przed atakiem astmy i można go ocenić w prostym badaniu wydzieliny błony śluzowej dróg oddechowych.
w przełomowych badaniach naukowcy z Institute for Lung Health
pod kierunkiem dr Iana Pavorda i dr Ruth Green oceniali, czy terapia, która prowadzi do obniżenia liczby eozynofili, złagodzi poważne ataki astmy w podobnym stopniu jak tradycyjne metody leczenia.
Badaniami objęto 74 pacjentów z astmą w zaawansowanym i średnio zaawansowanym stadium rozwoju. Podzielono ich losowo na dwie grupy. Jedna była leczona metodami konwencjonalnymi, w drugiej prowadzono badania wydzieliny z dróg oddechowych, a leczenie było stosowane w zależności od liczby eozynofili. Okazało się, że grupa leczona nową metodą miała mniej poważnych ataków astmy i związanych z nimi pobytów w szpitalu w porównaniu z grupą leczoną tradycyjnie.
Jak komentuje dr Pavord, poważne ataki astmy, które wymagają zastosowania leków steroidowych czy hospitalizacji, są związane z ryzykiem śmierci oraz z dużymi kosztami ekonomicznymi dla służby zdrowia. Według badacza, utrzymywanie prawidłowej liczby eozynofili u chorych na astmę wydaje się być dużo bardziej skuteczną i ekonomiczną metodą obniżania częstotliwości poważnych ataków tej choroby. Jak podkreśla, "nowa metoda wpływa na przyczynę ataków astmy, a nie na objawy choroby". Astma jest chorobą o bardzo złożonym podłożu. Dotyka milionów osób na całym świecie. Wiadomo, że w jej rozwoju biorą udział czynniki środowiskowe - ekspozycja na alergeny, np. pyłki roślin, czy zanieczyszczenia. Szereg badań na bliźniętach wskazuje, że ryzyko astmy może być uwarunkowane również czynnikami genetycznymi. Choroba objawia się m.in. napadami duszności, szczególnie nad ranem i nocą, suchym kaszlem, szybkim, krótkim oddechem. Napady duszności spowodowane są zwężeniem dróg oddechowych w wyniku skurczu ścianek oskrzeli, które są nadwrażliwe na różne bodźce, towarzyszy temu rozwój procesów zapalnych w ściankach oskrzeli. Jak dowodzą badania, chorzy na astmę mają też większe prawdopodobieństwo wystąpienia wrzodów, nadciśnienia czy depresji.

Źródło: PAP

strona główna - alergia - alergeny - choroby alergiczne - porady
komunikaty o pyleniu roślin - nowy użytkownik - polityka prywatności
polityka reklamowa - kontakt z redakcją - praca w serwisie Wykonanie - IMPACT MEDIA - multimedia, strony internetowe, prezentacje multimedialne, serwisy internetowe, corporate identity, strony www, CMS.Ostatnia modyfikacja: 01.03.2012
© Copyright 2000-2005 apsik.pl. All Rights reserved.
 
Nazwa:
Hasło:
Pyłki, którego z podanych drzew zaczynają pylić już w styczniu?
 grab
 leszczyna
 brzoza