Alergia - portal alergologiczny APSIK - newsy, recenzje, zapowiedzi, poradniki. alergia

alergia

porady i sposoby leczenia

 
Dzisiaj jest 16.06.2019


Jesteśmy przyjacielem
Instytutu Matki i Dziecka
w Warszawie


Współpracujemy z Kliniką Chorób Infekcyjnych i Alergologii CSK WIM.


 
Wyszukaj w serwisie: 

Apsik na tropie

Odkryto gen związany z rozwojem astmy

o odkryciu genu, który może mieć udział w rozwoju astmy, donoszą naukowcy brytyjscy na łamach najnowszego numeru pisma "Nature".
Astma jest chorobą o bardzo złożonym podłożu. Dotyka milionów osób na całym świecie. Wiadomo, że w jej rozwoju biorą udział czynniki środowiskowe, jak ekspozycja na alergeny, np. pyłki roślin, czy zanieczyszczenia.
Jednak szereg badań na bliźniętach wskazuje, że ryzyko astmy jest silnie uwarunkowane również czynnikami genetycznymi.
Naukowcy z firmy biofarmaceutycznej Genome Therapeutics, University of Southampton i firmy biotechnologicznej Schering- Plough Corporation zgromadzili dane medyczne oraz przeprowadzili testy genetyczne wśród członków 450 rodzin ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, w których przynajmniej dwoje dzieci cierpiało na astmę.
Zespół pod kierunkiem Tima P. Keitha z Genome Therapeutics w Waltham w stanie Massachusetts wykazał, że mutacja (wadliwa zmiana) w genie o nazwie ADAM33 może być związana z podatnością na rozwój astmy.
Gen ADAM33 koduje białko z podrodziny o nazwie metaloproteinazy i - jak wykazali badacze - jest aktywny w komórkach tkanki łącznej i komórkach mięśni gładkich oskrzeli.
Jak przypuszczają autorzy, zmiany w aktywności genu ADAM33 mogą sprzyjać nadwrażliwości ścianek oskrzeli u pacjentów z astmą, a nie z zaburzeniami funkcji układu odporności w odpowiedzi na alergeny.
"w drogach oddechowych u pacjentów z astmą obserwuje się liczne stopniowe zmiany,
jak pogrubienie ścianek i zwężenie światła kanalików oskrzelowych. Zmiany te mają udział w rozwoju ogólnej nadwrażliwości układu oddechowego u chorych i problemów z oddychaniem" - tłumaczy prof. Stephen Holgate z University of Southampton, który brał udział w badaniach. "Nasze wyniki wskazują, że ADAM33 odgrywa rolę w rozwoju tych zmian, a jego mutacje mogą być podłożem zaburzeń funkcji dróg oddechowych" - dodaje.
Jak podkreślają badacze, odkrycie genu związanego z podatnością na astmę może w przyszłości zaowocować metodami, które pozwolą identyfikować osoby o podwyższonym ryzyku jej rozwoju, zanim zmiany w oskrzelach staną się zbyt rozległe. Wówczas można będzie podejmować odpowiednie kroki, które zapobiegną chorobie lub znacznie złagodzą jej przebieg.

Źródło: PAP

strona główna - alergia - alergeny - choroby alergiczne - porady
komunikaty o pyleniu roślin - nowy użytkownik - polityka prywatności
polityka reklamowa - kontakt z redakcją - praca w serwisie Wykonanie - IMPACT MEDIA - multimedia, strony internetowe, prezentacje multimedialne, serwisy internetowe, corporate identity, strony www, CMS.Ostatnia modyfikacja: 01.03.2012
© Copyright 2000-2005 apsik.pl. All Rights reserved.
 
Nazwa:
Hasło:
Pyłki, którego z podanych drzew zaczynają pylić już w styczniu?
 grab
 leszczyna
 brzoza