Alergia - portal alergologiczny APSIK - newsy, recenzje, zapowiedzi, poradniki. alergia

alergia

porady i sposoby leczenia

 
Dzisiaj jest 16.06.2019


Jesteśmy przyjacielem
Instytutu Matki i Dziecka
w Warszawie


Współpracujemy z Kliniką Chorób Infekcyjnych i Alergologii CSK WIM.


 
Wyszukaj w serwisie: 

Apsik na tropie

Kot i pies chronią dziecko przed alergią...

Kontakt z kotem lub psem w ciągu pierwszego roku życia może uchronić dziecko przed rozwojem alergii w przyszłości - donosi serwis BBC News.

Gdy w domu pojawia się nowy potomek, rodzice często boją się trzymać w domu kota czy psa. Do tej pory panowało bowiem przekonanie, że obecność tych zwierząt może sprzyjać rozwojowi alergii u dziecka. Jednak najnowsze badania wskazują, że dzieci, które w pierwszym roku życia kontaktują się z kotami lub psami, są w dużo mniejszym stopniu narażone na rozwój alergii niż ich pozbawieni takiego kontaktu rówieśnicy.
Amerykańscy uczeni z Medical College of Georgia w Augusta i z Henry Ford Health System w Detroit w stanie Michigan przebadali 241 dziewcząt i 232 chłopców. Regularnie sprawdzali u dzieci występowanie reakcji alergicznych, funkcjonowanie płuc i oskrzeli. Zebrali dane na temat tego, czy i w jakim wieku dzieci miały w domu kota lub psa. Mierzyli też stężenia alergenów roztoczy w dziecięcych sypialniach.
Pomiędzy szóstym a siódmym rokiem życia dzieci były poddane testom skórnym, które określały wrażliwość na popularne czynniki uczulające, takie jak alergeny kotów, psów i roztoczy. Przebadano również czynności ich płuc i oskrzeli. Okazało się, że siedmiolatki, które miały wczesny kontakt ze zwierzęciem domowym, wykazywały o połowę mniej pozytywnych testów identyfikujących alergeny. Uczeni podkreślają, że wyniki te nie uległy znacznym zmianom nawet gdy wprowadzono poprawki uwzględniające płeć, występowanie astmy w rodzinie, kontakt z dymem papierosowym oraz stężenie alergenów roztoczy w sypialni dzieci.
- Do tej pory sądzono, że koty i psy zwiększają ryzyko rozwoju alergii, głównie astmy - mówi dr Warren Lenney z North Staffordshire Royal Infirmary. - Najnowsze wyniki skazują jednak, że wpływ tych zwierząt na rozwój alergii zależy od tego, czy dzieci wychowywały się z nimi od urodzenia, czy też są one nowym nabytkiem w domu.

Uczony podkreśla, że ci astmatycy, którzy nie mieli kontaktu z psem lub kotem w dzieciństwie nie powinni nabywać takiego zwierzęcia później.

Źródło: Warszawa, PAP

strona główna - alergia - alergeny - choroby alergiczne - porady
komunikaty o pyleniu roślin - nowy użytkownik - polityka prywatności
polityka reklamowa - kontakt z redakcją - praca w serwisie Wykonanie - IMPACT MEDIA - multimedia, strony internetowe, prezentacje multimedialne, serwisy internetowe, corporate identity, strony www, CMS.Ostatnia modyfikacja: 01.03.2012
© Copyright 2000-2005 apsik.pl. All Rights reserved.
 
Nazwa:
Hasło:
Pyłki, którego z podanych drzew zaczynają pylić już w styczniu?
 grab
 leszczyna
 brzoza