Alergia - portal alergologiczny APSIK - newsy, recenzje, zapowiedzi, poradniki. alergia

alergia

porady i sposoby leczenia

 
Dzisiaj jest 16.06.2019


Jesteśmy przyjacielem
Instytutu Matki i Dziecka
w Warszawie


Współpracujemy z Kliniką Chorób Infekcyjnych i Alergologii CSK WIM.


 
Wyszukaj w serwisie: 

Apsik na tropie

Nerwowym myszom grozi alergia

U myszy poddanych stresowi łatwo rozwija się uczulenie na niektóre pokarmy. o wynikach holenderskich badań informuje Netherlands Organization for Scientific Research.
Dr Annette van Kalkeren z uniwersytetu w Amsterdamie badała reakcję jelit na stres na przykładzie myszy.
Myszy spędzały całe godziny w wąskiej rurze lub w zimnym miejscu. Niektóre przebywały do trzech dni z dala od innych osobników lub musiały pływać przez trzy minuty. Okazało się, że gdy podawano im białko jaja, zaczęły się - podobnie jak niektórzy ludzie - uczulać na zawartą w nim albuminę. Widocznym tego objawem była biegunka.
Pod wpływem stresu zwiększa się wydzielanie przez jelito soli i wody oraz rośnie przepuszczalność jego ściany dla alergenów (substancji, które mogą wywoływać uczulenie). Naukowcy przypuszczają, że w warunkach krótkotrwałego stresu większa przepuszczalność wspomaga działanie układu odpornościowego.
Jednak przedłużający się stres prowadzi w końcu do osłabienia odpowiedzi immunologicznej i alergeny mogą się przedostawać do wnętrza ciała. Dlatego uzasadnione wydają się przypuszczenia, że alergie pokarmowe i choroby jelit, na przykład wrzodziejące zapalenie, uczulenia pokarmowe czy zespół jelita drażliwego mogą być wywoływane lub nasilane przez stres. Mechanizm, który to powoduje, nadal wymaga wyjaśnienia.

Źródło: PAP

strona główna - alergia - alergeny - choroby alergiczne - porady
komunikaty o pyleniu roślin - nowy użytkownik - polityka prywatności
polityka reklamowa - kontakt z redakcją - praca w serwisie Wykonanie - IMPACT MEDIA - multimedia, strony internetowe, prezentacje multimedialne, serwisy internetowe, corporate identity, strony www, CMS.Ostatnia modyfikacja: 01.03.2012
© Copyright 2000-2005 apsik.pl. All Rights reserved.
 
Nazwa:
Hasło:
Pyłki, którego z podanych drzew zaczynają pylić już w styczniu?
 grab
 leszczyna
 brzoza