Alergia - portal alergologiczny APSIK - newsy, recenzje, zapowiedzi, poradniki. alergia

alergia

porady i sposoby leczenia

 
Dzisiaj jest 16.06.2019


Jesteśmy przyjacielem
Instytutu Matki i Dziecka
w Warszawie


Współpracujemy z Kliniką Chorób Infekcyjnych i Alergologii CSK WIM.


 
Wyszukaj w serwisie: 

Apsik na tropie

Nowe standardy leczenia alergii

Zespół polskich ekspertów po trwających ponad rok pracach opublikował nowe standardy postępowania w alergologii. w związku z tym w Warszawie odbyła się w środę konferencja prasowa.
w konferencji wzięli udział między innymi prof. Iwona Grzelewska-Rzymowska (AM Łódź), prof. Jerzy Kruszewski (Konsultant Krajowy w dziedzinie alergologii), prof. Bolesław Samoliński (AM Warszawa) oraz dr Andrzej Emeryk.
Przełomem w leczeniu alergii było pojawienie się pierwszych leków antyhistaminowych - hamujących reakcje alergiczne. Były skuteczne, niestety, ich używanie wiązało się z silnymi skutkami ubocznymi - zaburzeniami koncentracji, sennością. Obecne leki Ii i IIi generacji nie powodują takich problemów. Jednak wciąż bywają stosowane w Polsce leki i generacji. Nowe standardy oznaczają między innymi przejście na leki nowszej generacji.
Oprócz leków antyhistaminowych duże znaczenie mają również kortykosteroidy, działania profilaktyczne (eliminacja alergenów z otoczenia) oraz metody immunologiczne - na przykład odczulanie poprzez podawanie małych, a następnie coraz większych dawek alergenów.
Kilkanaście krajowych ośrodków medycznych bierze udział w międzynarodowym badaniu EPAAC, dotyczącym wczesnej prewencji astmy. Dotychczasowe wyniki wskazują, że podawanie małym dzieciom z atopowym zapaleniem skóry leków przeciwalergicznych zapobiega występowaniu astmy.
Obecni na konferencji specjaliści zwrócili uwagę na zbyt trudny dostęp do specjalistów. Ponadto wysokie ceny leków kierują wiele osób w stronę "medycyny alternatywnej". Tymczasem zbyt późne rozpoznanie alergii i niewłaściwe jej leczenia może grozić nieodwracalnymi konsekwencjami.
Jako krok we właściwym kierunku określili alergolodzy nową listę leków przeciwalergicznych. Najważniejsze z nich mają odpłatność 50 procent, a wycofano z listy leki przestarzałe. Natomiast pełnopłatne leki bez recepty mają podobna skuteczność, co leki na receptę, ale są w mniejszych opakowaniach i stanowią alternatywę dla osób, które nie miały czasu na wizytę u lekarza lub o niej zapomniały.
Alergia to nabyta nadwrażliwość organizmu na substancje uczulające (alergeny). Alergenami mogą być pyłki roślin, białka zwierzęce, składniki kosmetyków. Pod ich wpływem w organizmie dochodzi do nieprawidłowych reakcji odpornościowych, których rezultatem może być wysypka, zapalenie spojówek, katar, ale i duszność czy - w szczególnie ciężkich przypadkach - śmierć.
o ile na początku wieku chorzy na alergię stanowili około 1 procenta społeczeństwa, to obecnie w niektórych krajach odsetek ten dochodzi do 30 procent. Po roku 2020 alergików może być więcej niż osób wolnych od alergii.

Źródło: PAP

strona główna - alergia - alergeny - choroby alergiczne - porady
komunikaty o pyleniu roślin - nowy użytkownik - polityka prywatności
polityka reklamowa - kontakt z redakcją - praca w serwisie Wykonanie - IMPACT MEDIA - multimedia, strony internetowe, prezentacje multimedialne, serwisy internetowe, corporate identity, strony www, CMS.Ostatnia modyfikacja: 01.03.2012
© Copyright 2000-2005 apsik.pl. All Rights reserved.
 
Nazwa:
Hasło:
Pyłki, którego z podanych drzew zaczynają pylić już w styczniu?
 grab
 leszczyna
 brzoza