Alergia - portal alergologiczny APSIK - newsy, recenzje, zapowiedzi, poradniki. alergia

alergia

porady i sposoby leczenia

 
Dzisiaj jest 16.06.2019


Jesteśmy przyjacielem
Instytutu Matki i Dziecka
w Warszawie


Współpracujemy z Kliniką Chorób Infekcyjnych i Alergologii CSK WIM.


 
Wyszukaj w serwisie: 

Apsik na tropie

Sześć dawek nowego leku może przynieść lepsze rezultaty niż długoletnia terapia...

Zaledwie sześć dawek nowego leku podanych w ciągu sześciu tygodni może przynieść lepsze rezultaty w leczeniu alergii na pyłki niż dotychczasowa wieloletnia terapia - wyniki naukowców z USA prezentuje internetowy serwis "EurekAlert".
Obecnie stosowane metody leczenia (tzw. odczulania) alergii na pyłki polegają na wstrzykiwaniu przez sześć miesięcy coraz większych dawek alergenu, czyli związku uczulającego wyizolowanego z pyłku. Ma to uodpornić pacjenta na alergen. Kolejne wstrzyknięcia muszą być powtarzane przez 3-5 lat. Badacze z Johns Hopkins Medical Institutions pod kierunkiem prof. Petera Creticosa testowali nową, szybszą metodę leczenia alergii na pyłki roślinne. Badania objęły 25 osób z przewlekłą i ciężką alergią na pyłek ambrozji. Wszystkie badane osoby miały pozytywne wyniki testów skórnych na te pyłki. Pyłek ambrozji jest bardzo częstą przyczyną alergii w USA, a od końca lat 60. również w niektórych krajach Europy, jak Francja, północne Włochy, Ukraina, kraje bałkańskie, Węgry i południowa Austria, a ostatnio także południowa Polska. Kwitnienie ambrozji przypada na drugą połowę sierpnia i wrzesień.
Metoda testowana przez naukowców z Johns Hopkins wykorzystuje lek nazywany w skrócie AIC. Jest to lek oparty na alergenie Amb a i wyizolowanym z pyłku ambrozji, do którego dołączone są związki wpływające na odpowiedź układu odporności. Wstępne testy leku wykazały, że u pacjentów uczulonych na pyłki ambrozji może on łagodzić objawy w okresie, w którym stężenie w powietrzu tych pyłków jest największe. w najnowszych badaniach każdemu ochotnikowi badacze z zespołu prof. Creticosa podali w ciągu sześciu tygodni sześć dawek leku. Zarówno przed jak i po wstrzyknięciu AIC badacze sprawdzali odpowiedź pacjenta na wdychany pyłek ambrozji. Objawy alergii śledzili w ciągu całego sezonu kwitnienia rośliny.
Okazało się, że sześć tygodni kuracji wystarczyło, aby znacznie złagodzić takie objawy alergii, jak kichanie, swędzenie i łzawienie oczu, wyciek z nosa oraz obrzęk błony śluzowej w nosie.
Dzięki zastosowaniu tej metody pacjenci nie musieli ponadto przyjmować leków o działaniu przeciwuczuleniowym, jak np. leki antyhistaminowe czy leki obkurczające śluzówkę nosa.
Nowa metoda jest też dużo bardziej bezpieczna i bardziej wygodna od metod stosowanych do tej pory. Lek jest dobrze tolerowany i nie wywołuje silnej reakcji alergicznej, która zagraża pacjentom gdy podaje się związek uczulający.
"Nowa metoda może być dużym postępem w leczeniu chorób o podłożu alergicznym. Wykazaliśmy, że w ciągu sześciu tygodni przy użyciu zaledwie sześciu dawek leku można uzyskać wyraźna poprawę objawów alergii" - komentuje prof. Creticos.
Badacze sądzą, że poza chorobami o podłożu alergicznym metoda może zostać również z powodzeniem wykorzystana w leczeniu schorzeń o podłożu zapalnym, jak choroby układu pokarmowego czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Kolejne testy są zaplanowane na następny sezon kwitnienia ambrozji. Jednak zanim lek zostanie dopuszczony do sprzedaży upłynie kilka lat.

Źródło: PAP

strona główna - alergia - alergeny - choroby alergiczne - porady
komunikaty o pyleniu roślin - nowy użytkownik - polityka prywatności
polityka reklamowa - kontakt z redakcją - praca w serwisie Wykonanie - IMPACT MEDIA - multimedia, strony internetowe, prezentacje multimedialne, serwisy internetowe, corporate identity, strony www, CMS.Ostatnia modyfikacja: 01.03.2012
© Copyright 2000-2005 apsik.pl. All Rights reserved.
 
Nazwa:
Hasło:
Pyłki, którego z podanych drzew zaczynają pylić już w styczniu?
 grab
 leszczyna
 brzoza