Alergia - portal alergologiczny APSIK - newsy, recenzje, zapowiedzi, poradniki. alergia

alergia

porady i sposoby leczenia

 
Dzisiaj jest 16.06.2019


Jesteśmy przyjacielem
Instytutu Matki i Dziecka
w Warszawie


Współpracujemy z Kliniką Chorób Infekcyjnych i Alergologii CSK WIM.


 
Wyszukaj w serwisie: 

Apsik na tropie

Antyalergiczna szczepionka chroniąca przed pyłkiem żyta

Szczepionkę, która ma ochronić alergików przed pyłkiem żyta opracowali naukowcy z University of Melbourne. Informuje o tym "European Journal of Immunology".

Alergia na pyłek roślin dotyczy już w niektórych krajach kilkudziesięciu procent społeczeństwa. Przy zetknięciu z unoszącym się w powietrzu pyłkiem osoby nadwrażliwe mogą dostać napadu astmy, kataru siennego, wysypki czy zapalenia spojówek.

Jednymi z najsilniej alergizujących są pyłki żyta, w dodatku sezonowo występujące w ogromnych ilościach. w polskim klimacie jeden metr kwadratowy kwitnącego żyta uwalnia w ciągu kwitnienia około 1,5 miliarda ziaren pyłku. Wiatr przenosi je na duże odległości i rozprasza. Wystarczy 10 ziaren pyłku w metrze sześciennym, aby spowodować reakcję alergiczną.

Naukowcy z australijskiego zespołu pod kierownictwem prof. Prema Bhalli zmodyfikowali gen odpowiedzialny za wytwarzanie alergizującego białka żyta (Lol p 5). Dzięki temu białko nie jest groźne, ale powoduje powstanie odporności. Możliwe również jest użycie go w szczepionce.

Do jego wytwarzania można zastosować bakterie z "żytnim" genem, dające produkt o wysokiej czystości. Dotychczas stosowane szczepionki odczulające nie zawsze mają stały skład, a ich stosowanie jest obarczone pewnym ryzykiem - mogą zawierać niezidentyfikowane substancje i wywoływać nowe alergie.

Metoda odczulania za pomocą stopniowo zwiększanych dawek alergenu znana jest od roku 1911.

Źródło: PAP

strona główna - alergia - alergeny - choroby alergiczne - porady
komunikaty o pyleniu roślin - nowy użytkownik - polityka prywatności
polityka reklamowa - kontakt z redakcją - praca w serwisie Wykonanie - IMPACT MEDIA - multimedia, strony internetowe, prezentacje multimedialne, serwisy internetowe, corporate identity, strony www, CMS.Ostatnia modyfikacja: 01.03.2012
© Copyright 2000-2005 apsik.pl. All Rights reserved.
 
Nazwa:
Hasło:
Pyłki, którego z podanych drzew zaczynają pylić już w styczniu?
 grab
 leszczyna
 brzoza