Alergia - portal alergologiczny APSIK - newsy, recenzje, zapowiedzi, poradniki. alergia

alergia

porady i sposoby leczenia

 
Dzisiaj jest 16.06.2019


Jesteśmy przyjacielem
Instytutu Matki i Dziecka
w Warszawie


Współpracujemy z Kliniką Chorób Infekcyjnych i Alergologii CSK WIM.


 
Wyszukaj w serwisie: 

Apsik na tropie

Paracetamol przyczyną astmy

Najnowsze badania dowodzą, że zbyt częste zażywanie środka przeciwbólowego o nazwie Paracetamol, co obserwuje się szczególnie w Wielkiej Brytanii i innych krajach anglojęzycznych, może być bezpośrednim czynnikiem rozwoju astmy - pisał niedawno serwis medyczny brytyjskiego dziennika "The Guardian" Online (Paracetamol use linked to asthma spread). Dziennik dodaje jednak, że w krajach Europy Południowej i Wschodniej spożycie Paracetamolu jest znacznie mniejsze.
Najpoważniejsze jak dotąd badania nad związkiem pomiędzy astmą, a przyjmowaniem Paracetamolu, obejmujące 140 tys. osób z 22 krajów, wykonali eksperci szwedzcy. Punktem wyjścia do badań były ilości sprzedanego preparatu przeciwbólowego i częstotliwością występowania astmy. Okazało się, że w krajach, w których sprzedaż Paracetamolu jest najwyższa, ludzie są osiem razy bardziej narażeni na astmę i na schorzenia układu oddechowego o podłożu alergicznym niż w pozostałych krajach.
Zdaniem prof. Christera Jansona z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja), najwięcej Paracetamolu sprzedaje się w krajach anglojęzycznych, co ma bezpośredni związek z wysoką zachorowalnością na astmę, egzemę, alergiczne choroby oczu u dzieci oraz świszczący oddech, astmę i bronchit u osób dorosłych.
Najwyższy wskaźnik zachorowań na te choroby stwierdzono w Australii, Nowej Zelandii i USA, niższy w Islandii, Grecji, Norwegii, Włoszech i Hiszpanii. Wszelkie rekordy bije Wielka Brytania, gdzie w okresie 10 lat trwania wspomnianego programu badawczego stwierdzono 1600 zgonów na astmę wśród dorosłych. Na astmę zapadło jedno na siedmioro dzieci.
Zdaniem prof. Jansona czynnikiem generującym zachorowania na astmę nie są wskazania geograficzne, które miałyby zwiększać ryzyko, lecz czynniki związane z cechami środowiska naturalnego, takimi jak np. zadymienie, ilość zwierząt domowych, szczególnie kotów, gotowanie na gazie czy zanieczyszczenia występujące w miejscu pracy.
Wielkość sprzedaży Paracetamolu nie jest wskazaniem absolutnym, choć pozwala na tworzenie hipotez związanych z chorobą. Może być na przykład punktem wyjścia do badań polegających na podawaniu jednej z grupy badanych wspomnianego środka znieczulającego, drugiej zaś placebo, by na tej podstawie wysnuć ostateczne wnioski.

Źródło: Borgis

strona główna - alergia - alergeny - choroby alergiczne - porady
komunikaty o pyleniu roślin - nowy użytkownik - polityka prywatności
polityka reklamowa - kontakt z redakcją - praca w serwisie Wykonanie - IMPACT MEDIA - multimedia, strony internetowe, prezentacje multimedialne, serwisy internetowe, corporate identity, strony www, CMS.Ostatnia modyfikacja: 01.03.2012
© Copyright 2000-2005 apsik.pl. All Rights reserved.
 
Nazwa:
Hasło:
Pyłki, którego z podanych drzew zaczynają pylić już w styczniu?
 grab
 leszczyna
 brzoza