Alergia - portal alergologiczny APSIK - newsy, recenzje, zapowiedzi, poradniki. alergia

alergia

porady i sposoby leczenia

 
Dzisiaj jest 16.06.2019


Jesteśmy przyjacielem
Instytutu Matki i Dziecka
w Warszawie


Współpracujemy z Kliniką Chorób Infekcyjnych i Alergologii CSK WIM.


 
Wyszukaj w serwisie: 

Apsik na tropie

Bakteria wywołująca zapalenie płuc może być związana z astmą

Zakażenie bakterią, która wywołuje zapalenie płuc może nawet po wyleczeniu prowadzić do rozwoju przewlekłej astmy - donieśli badacze z USA na konferencji Interscience Conference on Antimicrobial Agents and Chemotherapy.
Rosnącą stale liczbę nowych przypadków astmy na świecie jest przez naukowców tłumaczona najczęściej przez rosnące zanieczyszczenie środowiska, czy też nadużywanie środków czystości i higieny osobistej albo osłabienie układu odporności pacjenta.
Niektóre wcześniejsze badania wskazywały, że w rozwoju astmy mogą brać również udział bakterie. w czerwcu 2001 roku badacze z Finlandii i USA donosili, że rozwój astmy może być związany z zakażeniem bakterią o nazwie Chlamydia pneumoniae, która wywołuje zazwyczaj bezobjawowe zakażenie dróg oddechowych.
Zespół pod kierunkiem Roberta Hardy z Southwestern Medical Center na University of Texas w Dallas prowadził badania na myszach zakażanych bakterią Mycoplasma pneumoniae, która u ludzi wywołuje zapalenie płuc.
Okazało się, że nawet 18 miesięcy po wyleczeniu w płucach myszy toczyły się procesy zapalne, a u wielu myszy występowało obkurczenie ścianek oskrzeli podobne do tego, jakie występuje u ludzi cierpiących na astmę, w czasie ataków choroby.
Badacze wykrywali też podniesiony poziom interleukiny-4 we krwi zwierząt. Podniesione stężenie tego białka jest charakterystyczne dla astmatyków.
"Nasze wyniki sugerują, że Mycoplasma pneumoniae może również powodować długotrwały stan zapalny w płucach zakażonych nią dzieci i osób dorosłych, co objawia się utrzymującym się świszczącym oddechem czy chrapką, długo po ustąpieniu objawów zapalenia płuc" - komentuje Hardy. Może to sprzyjać rozwojowi astmy.
Jak podkreśla badacz, bakteria była często wykrywana w drogach oddechowych astmatyków, którzy przechodzili ciężkie ataki choroby (tj. ciężkie napady duszności), ale też u osób z przewlekłą astmą, u których nie występowały napady.

Źródło: Chicago (Reuters/PAP)

strona główna - alergia - alergeny - choroby alergiczne - porady
komunikaty o pyleniu roślin - nowy użytkownik - polityka prywatności
polityka reklamowa - kontakt z redakcją - praca w serwisie Wykonanie - IMPACT MEDIA - multimedia, strony internetowe, prezentacje multimedialne, serwisy internetowe, corporate identity, strony www, CMS.Ostatnia modyfikacja: 01.03.2012
© Copyright 2000-2005 apsik.pl. All Rights reserved.
 
Nazwa:
Hasło:
Pyłki, którego z podanych drzew zaczynają pylić już w styczniu?
 grab
 leszczyna
 brzoza