Alergia - portal alergologiczny APSIK - newsy, recenzje, zapowiedzi, poradniki. alergia

alergia

porady i sposoby leczenia

 
Dzisiaj jest 16.06.2019


Jesteśmy przyjacielem
Instytutu Matki i Dziecka
w Warszawie


Współpracujemy z Kliniką Chorób Infekcyjnych i Alergologii CSK WIM.


 
Wyszukaj w serwisie: 

Apsik na tropie

Zidentyfikowano grupę genów związaną z rozwojem astmy

Nową grupę genów o krytycznym znaczeniu w rozwoju astmy odkryli u myszy badacze z USA. Wyniki publikuje najnowszy numer pisma "Nature Immunology".

Naukowcy od dawna spodziewali się, że w rozwoju astmy czynniki genetyczne muszą pełnić istotną rolę. Ale poszukiwania genów związanych z astmą były utrudnione z powodu bardzo złożonego podłoża choroby. Badacze pod kierunkiem dr Rosemarie DeKruyff z Lucile Packard Children''s Hospital w Stanford w USA analizowali sekwencje DNA u szczepów myszy, z których jeden był zwierzęcym modelem astmy.

Naukowcy krzyżowali ze sobą dwa szczepy myszy - jeden szczep, u którego w odpowiedzi na alergeny (czyli związki uczulające) w powietrzu występują objawy zbliżone do objawów astmy u ludzi, jak skrócenie oddechu, świszczący oddech oraz kaszel oraz drugi szczep - odporny na obecność alergenów. w ten sposób uzyskiwano nowe szczepy myszy, które były genetycznie identyczne ze szczepem wrażliwym na antygeny, ale różniły się tylko w jednym fragmencie DNA, który był identyczny jak u szczepu myszy odpornych.
Następnie spośród nowych szczepów wybrano ten, który okazał się być odporny na rozwój nadwrażliwości podobnej do astmy i przeprowadzono analizę jego DNA.
Okazało się, że myszy odporne na rozwój objawów astmy różniły się od myszy wrażliwych fragmentem DNA, podobnym do fragmentu chromosomu 5 człowieka, na którego rolę w rozwoju astmy wskazywano już wcześniej. Poprzednio badacze przypuszczali jednak, że z astmą mogą być związane położone w tym odcinku geny kodujące różne cytokiny, tj. białka, które regulują funkcje układu odpornościowego, w tym wiele procesów związanych z rozwojem samej choroby.
Jednak dokładna analiza wykazała, że z rozwojem objawów podobnych do astmy była związana grupa genów, którą badacze nazwali rodziną genów Tim.
Okazało się ponadto, że odpowiednik jednego z genów Tim u ludzi koduje receptor dla wirusa, który wywołuje zapalenie wątroby typu A. Badania prowadzone już wcześniej wskazywały, że zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu A może chronić przed rozwojem astmy. Jednak nikt nie potrafił wyjaśnić podłoża tej zależności. Najnowsze odkrycie może pomóc ją zrozumieć. Badacze sugerują, że istotne może być tu łączenie się cząstek wirusa z receptorem z rodziny Tim.
Według nich lepsze poznanie tych procesów pozwoli na wyjaśnienie, dlaczego w ostatnich 20 latach obserwuje się równoczesny wzrost zachorowań na astmę i spadek zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu A. Według autorów, ich odkrycie może zrewolucjonizować zarówno leczenie jak i diagnostykę astmy oraz pomóc w zrozumieniu, dlaczego liczba nowych przypadków astmy wzrasta gwałtownie w krajach rozwiniętych.

Obecnie badacze chcą sprawdzić, czy odkryta przez nich grupa genów jest związana z rozwojem astmy również u ludzi.

Żródło: PAP

strona główna - alergia - alergeny - choroby alergiczne - porady
komunikaty o pyleniu roślin - nowy użytkownik - polityka prywatności
polityka reklamowa - kontakt z redakcją - praca w serwisie Wykonanie - IMPACT MEDIA - multimedia, strony internetowe, prezentacje multimedialne, serwisy internetowe, corporate identity, strony www, CMS.Ostatnia modyfikacja: 01.03.2012
© Copyright 2000-2005 apsik.pl. All Rights reserved.
 
Nazwa:
Hasło:
Pyłki, którego z podanych drzew zaczynają pylić już w styczniu?
 grab
 leszczyna
 brzoza